
24'' Bathroom Vanity With Top Sink, 2 Tier Modern Bathroom Storage Cabinet, Single Sink...
Specification Product Information Product Type :Single Box Product Product Name:24'' Bathroom Vanity with Top Sink, 2-Tier Modern Bathroom Storage Cabinet, Single Sink Bathroom Vanity, Large Storage Shelves Place of O...
This option is currently out of stock.
Accepted Payments
Delivery
Tracked international delivery
Returns
30-day return window
Payment
PayPal, Visa, Mastercard
Support
Email and WhatsApp help
Product Details
Specification
Product Information
Product Type :Single Box Product
Product Name:24'' Bathroom Vanity with Top Sink, 2-Tier Modern Bathroom Storage Cabinet, Single Sink Bathroom Vanity, Large Storage Shelves
Place of Origin:Viet Nam
Main Color:Grey
Main Material:Ceramic,Solid Wood+MDF
Filler:Solid Wood+MDF
Product Style:Modern
Use Case:Bathroom
Product Dimensions
Assembled Length (in.):24.00
Assembled Width (in.):18.10
Assembled Height (in.):33.70
Product Weight (lbs.):66.14
Package Size
Length (in.):30.75
Width (in.):23.75
Height (in.):18.75
Weight (lbs.):74.65
Product Features
- The unique bathroom vanity has extraordinary visual enjoyment under the illumination of the bathroom lamp. Sophisticated looks combined with functional construction will grace your bathroom.
- This bathroom cabinet has a closing-door storage space where you can store all your bathroom essentials. Because there are cabinet panels as a cover, you don't have to worry about water stains or dust falling on your favorite things.
- You can enhance your bathroom experience with our top-of-the-line bathroom cabinets. Made from high-quality materials and designed with functionality in mind, bathroom cabinets are the ideal storage solution for any bathroom.
- This bathroom cabinet is equipped with a three-hole basin with a diameter of 32mm. Suitable for faucets with a diameter not exceeding 32mm.
- The bathroom cabinet parts and hardware are shipped together. Each part has marks and reserved holes, which is more convenient for you to complete the assembly step by step according to the instructions.
Descriptions
24'' Bathroom Vanity with Top Sink, 2-Tier Modern Bathroom Storage Cabinet
This 24-inch ceramic basin bathroom vanity is a perfect blend of modern simplicity and practicality. Made of high-quality MDF and solid wood frame, it is durable and elegant. The smooth surface of the ceramic basin is not only easy to clean, but also adds a sense of fashion to the bathroom. The cabinet is compact and equipped with two exquisite cabinet doors, providing ample storage space to help you organize bathroom supplies and keep the space neat and tidy. Whether it is a modern or minimalist style bathroom, this bathroom cabinet can become a highlight in your home, enhancing the overall quality and comfort.
About This Item
Functional Keywords 1.Solid Wood Frame 2.Soft-Closing Hinges 3.High Quality MDF Boards 4.Ample Storage Space 5.Glossy Ceramic Basin Appearance Keywords 1.Retro Style 2. Exquisite Metal Handle
Dimension & Weight
| Dimension of Overrall Product | 24'' * 18.1'' * 33.7'' |
| Dimension of Storage Cabinet | 23.5'' * 17.8'' * 32.9'' |
| Dimension of Basin Sink | 244'' * 18.1'' * 6.89'' |
| Inner Length and Inner Width of The Basin Sink | 18.5'' * 11.02'' |
| Weight of Overroll Product | 66.14 lbs |
| Weight of Storage Cabinet | 39.69 lbs |
| Weight of Basin Sink | 26.45 lbs |
| Notice | Measurements presented are rather close estimations of the true value, and may be subject to human errors. |
Additional Information
| Product Name: | Bathroom Vanity with Sink |
| Country of Origin | Vietnam |
| Main Color | Grey |
| Style | Modern |
| Material | Cabinet: MDF+Solid Wood(Pine)/ Handle (iron)/ Sink: Ceramic |
| Finish Type | Undermount/Drop in |
| Cabinet Shape | Rectangular |
| Sink Shape | Rectangular |
| Faucet Mount: | 4" Centerset faucet will fit (faucet not include) |
| Anti-spill Hole Includeed | Yes |
| Sink Edge Thickness | 0.8" |
| Capacity | Overrall:300lbs/ Panel:50lbs/ Drawer:50lbs |
| Door Included | Yes |
| Number of Doors | 2 |
| Level of Assembly | All Assembly Required |
| Adult Assembly Required | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 1~2 |
| Notice | The color match of the actual product and the product shown in the picture may not be exactly the same. Affecting factors such as lighting, screen settings and resolutions may contribute to the inaccuracy of the color. |

Reviews
Verified customer reviews are not published for this product yet. We only show real feedback when it exists, so the review section stays quiet instead of faking social proof.
30-Day Money Back Guarantee
Not satisfied? You can request a return within 30 days of delivery.
Estimated Delivery
Orders usually process in 1-3 business days, then arrive in 7-21 business days with tracking.
Need Help Before Ordering?
Visit the Contact page for support by email or WhatsApp.