
30 Bathroom Vanity With Ceramic Sink Combo, Modern Freestanding Storage Cabinet With Gold...
Specification Product Information Product Type :Single Box Product Product Name:30'' Bathroom Vanity with Ceramic Sink Combo, Modern Freestanding Storage Cabinet with Gold Handles, Soft Closing Doors Place of Origin:V...
This option is currently out of stock.
Accepted Payments
Delivery
Tracked international delivery
Returns
30-day return window
Payment
PayPal, Visa, Mastercard
Support
Email and WhatsApp help
Product Details
Specification
Product Information
Product Type :Single Box Product
Product Name:30'' Bathroom Vanity with Ceramic Sink Combo, Modern Freestanding Storage Cabinet with Gold Handles, Soft Closing Doors
Place of Origin:Viet Nam
Main Color:White
Main Material:MDF
Product Style:Modern
Use Case:Bathroom
Product Dimensions
Assembled Length (in.):30.00
Assembled Width (in.):18.30
Assembled Height (in.):34.00
Product Weight (lbs.):91.27
Package Size
Length (in.):37.75
Width (in.):22.75
Height (in.):22.00
Weight (lbs.):103.84
Product Features
- [Elegant Modern Design]This sophisticated vanity elevates the beauty of your bathroom. Its clean lines, sleek handles, and contrasting white ceramic sink create a visually appealing centerpiece. The combination of modern design and functionality adds a touch of elegance to any bathroom decor, making it a practical and stylish choice.
- [Multifunctional Storage Solution]Large-capacity cabinet and fully retractable rack provide ample storage space to meet daily needs. It can accommodate bathroom supplies of different sizes, with flexible storage, making the bathroom more tidy and orderly.
- [High Quality Bathroom Vanity ]The cabinet parts are made of high-quality MDF boards. The above features make this bathroom cabinet very durable, ensuring that you will not have to worry about choosing a high-quality bathroom cabinet again for a long time to come.
- [30'' Durable Ceramic Sink]The pure white ceramic basin integrates seamlessly into the vanity, maximizing your bathroom space. Its smooth surface is not only easy to clean, but also waterproof, ensuring long-lasting beauty. Pre-drilled holes accommodate a 4-inch faucet, allowing you to personalize it to your style.
- [ Easy to assemble ] The bathroom storage cabinet parts and hardware are shipped together. Each part has marks and reserved holes, which is more convenient for you to complete the assembly step by step according to the instructions. In order to minimize your final shipping cost and waiting time, we pack the basin and cabinet into one package. You will receive the basin and cabinet at the same time, no need to wait.
Descriptions
30'' Bathroom Vanity with Ceramic Sink Combo, Modern Freestanding Storae Cabinet with Gold Handles
This 30-inch modern style bathroom cabinet, with elegant white as the main color, adds a touch of calmness and fashion to your bathroom space. The cabinet body is made of high-quality environmentally friendly materials, with smooth and wear-resistant surface treatment, which is not only durable but also has a high-end texture. In terms of design, the bathroom cabinet is equipped storage cabinets, providing ample storage space, easily organizing daily items such as toiletries and towels, so that the bathroom bids farewell to clutter and takes on a new look. The rack slides are smooth and silent, open and close freely, and the details are full of ingenuity. The countertop is made of high-quality waterproof material, which is easy to clean, moisture-proof and mildew-proof, suitable for the bathroom environment. The simple lines and modern style handle design perfectly match the contemporary home aesthetics. Whether it is a small bathroom or a spacious master bathroom, it can be easily integrated and become the finishing touch of the space. Whether you pursue practical functions or focus on aesthetic design, this navy blue bathroom cabinet can meet your needs and create a neat, comfortable and stylish bathroom space for you.
Dimension & Weight
| Dimension of Overrall Product | 30'' *18.3 '' * 34'' |
| Dimension of Storage Cabinet | 29.5'' * 17.8'' * 33.3'' |
| Dimension of Basin Sink | 30'' * 18.3'' * 6.69'' |
| Inner Length and Inner Width of The Basin Sink | 18.97'' * 10.43'' |
| Weight of Overroll Product | 91.27 lbs |
| Weight of Storage Cabinet | 58.27 lbs |
| Weight of Basin Sink | 33 lbs |
| Notice | Measurements presented are rather close estimations of the true value, and may be subject to human errors. |
Additional Information
| Product Name: | Bathroom Vanity with Sink |
| Country of Origin | Vietnam |
| Main Color | White |
| Style | Modern |
| Material | Cabinet: MDF/ Handle (iron)/ Sink: Ceramic |
| Finish Type | Undermount/Drop in |
| Cabinet Shape | Rectangular |
| Sink Shape | Rectangular |
| Faucet Mount: | 4" Centerset faucet will fit (faucet not include) |
| Anti-spill Hole Includeed | Yes |
| Sink Edge Thickness | 0.7" |
| Capacity | Overrall:300lbs/ Panel:50lbs |
| Door Included | Yes |
| Number of Doors | 2 |
| Rack Included | Yes |
| Number of Rack | 1 |
| Level of Assembly | All Assembly Required |
| Adult Assembly Required | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 1~2 |
| Notice | The color match of the actual product and the product shown in the picture may not be exactly the same. Affecting factors such as lighting, screen settings and resolutions may contribute to the inaccuracy of the color. |

Reviews
Verified customer reviews are not published for this product yet. We only show real feedback when it exists, so the review section stays quiet instead of faking social proof.
30-Day Money Back Guarantee
Not satisfied? You can request a return within 30 days of delivery.
Estimated Delivery
Orders usually process in 1-3 business days, then arrive in 7-21 business days with tracking.
Need Help Before Ordering?
Visit the Contact page for support by email or WhatsApp.