
30'' Bathroom Vanity With Ceramic Sink,Solid Wood Frame Bathroom Storage Cabinet With Soft...
Specification Product Information Product Type :Single Box Product Product Name:30'' Bathroom Vanity with Ceramic Sink,Solid Wood Frame Bathroom Storage Cabinet with Soft Closing Doors, Retro Style, Blue Place of Orig...
This option is currently out of stock.
Accepted Payments
Delivery
Tracked international delivery
Returns
30-day return window
Payment
PayPal, Visa, Mastercard
Support
Email and WhatsApp help
Product Details
Specification
Product Information
Product Type :Single Box Product
Product Name:30'' Bathroom Vanity with Ceramic Sink,Solid Wood Frame Bathroom Storage Cabinet with Soft Closing Doors, Retro Style, Blue
Place of Origin:Viet Nam
Main Color:Blue
Main Material:Ceramic,Solid Wood+MDF
Filler:Solid Wood+MDF
Product Style:Retro
Use Case:Bathroom
Product Dimensions
Assembled Length (in.):30.00
Assembled Width (in.):18.30
Assembled Height (in.):33.85
Product Weight (lbs.):90.83
Package Size
Length (in.):33.50
Width (in.):22.00
Height (in.):21.50
Weight (lbs.):103.62
Product Features
- [High Quality Bathroom Vanity ] The frame of this bathroom cabinet is made of solid wood, which makes the cabinet more sturdy and durable. The rest of the cabinet parts are made of high-quality MDF boards. The above features make this bathroom cabinet very durable, ensuring that you will not have to worry about choosing a high-quality bathroom cabinet again for a long time to come.
- [Ceramic Sink] The surface of the ceramic undercounter basin is smooth, easy to care for and not fragile. At the same time, you can prepare a 4'' center faucet to match the basin well.
- [ Multi-Purpose Cabinet & Concealed Storage ] Are you looking for stylish and functional storage solutions for your bathroom? Our bathroom vanity provide ample space for all your toiletries and bathroom essentials. The combination of the cabinet body and the drawer perfectly stores all kinds of bathroom products and keeps the necessities away from water stains and dust. Soft-close doors and drawer fronts feature a water-resistant paint finish for durability.
- [ Independent Bathroom Vanity ] The unique pattern of the bathroom cabinet has extraordinary visual enjoyment under the illumination of the bathroom lamp. Sophisticated looks combined with functional construction will grace your bathroom.
- [ Easy to assemble ] The bathroom cabinet parts and hardware are shipped together. Each part has marks and reserved holes, which is more convenient for you to complete the assembly step by step according to the instructions.
Descriptions
Perfect Storage Space Design
The multifunctional storage bathroom cabinet cleverly combines drawers and cabinets to make full use of every inch of space, easily storing bathroom necessities and keeping them neat and tidy. High-quality materials, durable and waterproof, give your bathroom a new lease of life.
Exquisite and Durable Hardware
Combining high-quality materials and exquisite craftsmanship, it ensures long-lasting use and excellent performance. Whether it is door handles, hinges or drawer slides, they can show modern beauty and practicality.
30 inch Ceramic Basin
The smooth surface is easy to clean, wear-resistant and durable, bringing a long-lasting use experience. Whether it is a modern style or a classic home, it can be easily integrated to enhance the overall beauty. Make every wash a pleasure and show the quality of life.
About This Item
Functional Keywords 1.Solid Wood Frame 2.Soft-Closing Hinges 3.High Quality MDF Boards 4.Smooth Drawer Slide 5.Ample Storage Space 6.Glossy Ceramic Basin Appearance Keywords 1.Retro Style 2. Exquisite Metal Handle 3.Unique Groove Pattern
Dimension & Weight
| Dimension of Overrall Product | 30'' * 18'' * 33.85'' |
| Dimension of Storage Cabinet | 29.37'' * 18.34'' * 33.15'' |
| Dimension of Basin Sink | 30'' * 18'' * 6.69'' |
| Inner Length and Inner Width of The Basin Sink | 18.97'' * 10.43'' |
| Weight of Overroll Product | 90.83lbs |
| Weight of Storage Cabinet | 57.83lbs |
| Weight of Basin Sink | 33bs |
| Notice | Measurements presented are rather close estimations of the true value, and may be subject to human errors. |
Additional Information
| Product Name: | Bathroom Vanity with Sink |
| Country of Origin | Vietnam |
| Main Color | Blue |
| Style | Retro |
| Material | Cabinet: Solid Wood:Rubberwood /MDF/ Hardware: Metal/ Sink: Ceramic |
| Finish Type | Undermount/Drop in |
| Cabinet Shape | Rectangular |
| Sink Shape | Rectangular |
| Faucet Mount: | 4" Centerset faucet will fit (faucet not include) |
| Anti-spill Hole Includeed | Yes |
| Sink Edge Thickness | 0.7" |
| Capacity | Overrall:300lbs/ Panel:50lbs/ Drawer:50lbs |
| Door Included | Yes |
| Number of Doors | 2 |
| Drawers Included | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Level of Assembly | All Assembly Required |
| Adult Assembly Required | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 1~2 |
| Notice | The color match of the actual product and the product shown in the picture may not be exactly the same. Affecting factors such as lighting, screen settings and resolutions may contribute to the inaccuracy of the color. |

Reviews
Verified customer reviews are not published for this product yet. We only show real feedback when it exists, so the review section stays quiet instead of faking social proof.
30-Day Money Back Guarantee
Not satisfied? You can request a return within 30 days of delivery.
Estimated Delivery
Orders usually process in 1-3 business days, then arrive in 7-21 business days with tracking.
Need Help Before Ordering?
Visit the Contact page for support by email or WhatsApp.