
30'' Bathroom Vanity With Top Sink, Modern Bathroom Storage Cabinet With 2 Drawers And A Tip...
Specification Product Information Product Type :Single Box Product Product Name:30'' Bathroom Vanity with Top Sink, Modern Bathroom Storage Cabinet with 2 Drawers and a Tip-out Drawer, Single Sink Bathroom Vanity Plac...
This option is currently out of stock.
Accepted Payments
Delivery
Tracked international delivery
Returns
30-day return window
Payment
PayPal, Visa, Mastercard
Support
Email and WhatsApp help
Product Details
Specification
Product Information
Product Type :Single Box Product
Product Name:30'' Bathroom Vanity with Top Sink, Modern Bathroom Storage Cabinet with 2 Drawers and a Tip-out Drawer, Single Sink Bathroom Vanity
Place of Origin:Viet Nam
Main Color:Green
Main Material:Solid Wood+MDF
Filler:Solid Wood+MDF
Product Style:Modern
Use Case:Bathroom
Product Dimensions
Assembled Length (in.):30.00
Assembled Width (in.):18.00
Assembled Height (in.):33.80
Product Weight (lbs.):96.56
Package Size
Length (in.):34.00
Width (in.):22.75
Height (in.):21.25
Weight (lbs.):109.13
Product Features
- [ Independent Bathroom Vanity ] The unique pattern of the bathroom cabinet has extraordinary visual enjoyment under the illumination of the bathroom lamp. Sophisticated looks combined with functional construction will grace your bathroom.
- [Amber Storage] In order to meet your storage needs for various items, this bathroom vanity is equipped with very sufficient storage space. The entire bathroom cabinet has two drawers for daily necessities, a tip-out drawer for small items, and a cabinet for medium and large items with shelves that distribute space reasonably. In order to further rationalize and expand the space you can use, we also designed the cabinet door organizer on the cabinet door, so that there is a lot of usable space
- [ Multi-Purpose Cabinet & Concealed Storage ] Are you looking for stylish and functional storage solutions for your bathroom? Our bathroom vanity provide ample space for all your toiletries and bathroom essentials. The combination of the cabinet body and the drawer perfectly stores all kinds of bathroom products and keeps the necessities away from water stains and dust.
- [ Sturdy and Durable ] You can enhance your bathroom experience with our top-of-the-line bathroom cabinets. Made from high-quality materials and designed with functionality in mind, bathroom cabinets are the ideal storage solution for any bathroom.
- [ Modern minimalist style ] Simple cabinet style and vintage handle design make this bathroom cabinet simple yet unique. It's perfect for modern minimalist bathroom decor, but it's also suitable for other home decor styles.
- [ Easy to assemble ] The bathroom cabinet parts and hardware are shipped together. Each part has marks and reserved holes, which is more convenient for you to complete the assembly step by step according to the instructions.
Descriptions
About This Item
Functional Keywords 1.Cabinet Door Organizer 2.Adjustable Shelf 3.Tip-out Drawer 4.Smooth Metal Drawer Slides 5.Diverse Storage Functions Appearance Keywords 1.Modern Design 2.Exquisite Roman Leg Design 3.Textured Handle
Dimension & Weight
| Dimension of overrall product | 30'' * 18.3'' * 33.8'' |
| Dimension of storage cabinet | 29.3'' * 18.2'' * 32.3'' |
| Dimension of basin sink | 30'' * 18.3'' * 6.69'' |
| Inner length and Inner width of the basin sink | 18.97'' * 10.43'' |
| Weight of overroll product | 96.56 lbs |
| Weight of storage cabinet | 63.56 lbs |
| Weight of basin sink | 33 lbs |
Additional information
| Product Name | Bathroom Vanity with Sink |
| Country of Origin | Vietnam |
| Main Color | Green |
| Style | Modern |
| Material | Cabinet: MDF+Solid Wood(Rubber Wood+ Poplar)/ Handle (iron)/ Sink: Ceramic |
| Finish Type | Undermount/Drop in |
| Cabinet Shape | Rectangular |
| Sink Shape | Rectangular |
| Faucet Mount: | 4" Centerset faucet will fit (faucet not include) |
| Anti-spill Hole Includeed | Yes |
| Sink Edge Thickness | 1" |
| Capacity | Overrall:300lbs/ Panel:50lbs/ Drawer:50lbs |
| Door Included | Yes |
| Number of Doors | 1 |
| Drawer Included | Yes |
| Number of Drawers | 3 |
| Level of Assembly | All Assembly Required |
| Adult Assembly Required | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 1~2 |
| Notice | The color match of the actual product and the product shown in the picture may not be exactly the same. Affecting factors such as lighting, screen settings and resolutions may contribute to the inaccuracy of the color. |

Reviews
Verified customer reviews are not published for this product yet. We only show real feedback when it exists, so the review section stays quiet instead of faking social proof.
30-Day Money Back Guarantee
Not satisfied? You can request a return within 30 days of delivery.
Estimated Delivery
Orders usually process in 1-3 business days, then arrive in 7-21 business days with tracking.
Need Help Before Ordering?
Visit the Contact page for support by email or WhatsApp.