
36 Bathroom Vanity With Sink Top, Bathroom Vanity Cabinet With Two Doors And Three Drawers,...
Product Specifications: Basic information Product Type:Single Box Product Product Name:36" Bathroom Vanity with Sink Top, Bathroom Vanity Cabinet with Two Doors and Three Drawers, Solid Wood , MDF Boards ,One Package,...
This option is currently out of stock.
Accepted Payments
Delivery
Tracked international delivery
Returns
30-day return window
Payment
PayPal, Visa, Mastercard
Support
Email and WhatsApp help
Product Details
Product Specifications:
Basic information
Product Type:Single Box Product
Product Name:36" Bathroom Vanity with Sink Top, Bathroom Vanity Cabinet with Two Doors and Three Drawers, Solid Wood , MDF Boards ,One Package, White (Old Sku:N725P198316K)
Origin:Viet Nam
Color:White
Material:Solid Wood+MDF
Product size
Assembly Length (inches):36.00
Assembly Width (inches):18.30
Assembly Height (inches):33.90
Product Weight (lbs):99.21
Package size Outer packaging picture
Length (inches):39.37
Width (inches):21.73
Height (inches):17.91
Weight (lbs):115.74
Product features:
- Material: This cabinet is made of solid wood and MDF boards, which enhances the stability but also ensures a long-lasting use. Furthermore, the surface of this vanity cabinet is in painted finish. It is water-proof, stain proof and very easy to clean.
- Ceramic Sink: Made of solid ceramic, this white sink has an overflow and three faucet holes. It is so easy to clean that you can keep it smooth and shinning effortlessly. 8" faucet will fit this sink (not included). The cabinet's sink is on the left and ample storage space is reserved on the right so you can place some daily necessities such as towels and cups on it.
- Vanity with Cabinet & Drawers: Considering the humid environment in bathroom, this bathroom vanity has ample enclosed storage spaces: one cabinet with two doors and three drawers with slide rails. You can put soaps, towels, shampoos, tissue paper and other bathroom essentials in it so to keep them away from dust.
- Design & Detail: The groove line design on this vanity cabinet increases elegance to your room. Gold handles, stainless steel door hinges and slide rails comfort your daily using experience.
- One Package & Assembly Required: This bathroom vanity, in one package, needs assembly. All the hardware and instruction manual are provided. You can install it according to the instruction easily.
Graphic description
Product Dimensions&Weights
| Overall Product | 36x18.3x33.9 Inch (99.21lbs) |
| Cabinet Base | 35.23x17.91x33.07 Inch (63.21lbs) |
| Sink Top | 36x18.3x6.82 Inch (36lbs) |
Bullet Point
1. 36" Bathroom Vanity with Sink 2. Solid Rubber Wood & High-quality MDF Board & Ceramic Sink & Painted Finish 3. One Cabinet with Doors & Three Drawers 4. One Package Details 1.Metal Handle 2. Drawer Slide Rails 3. Solid Wood Feet
More Information
| Color | White |
| Material | Solid Rubber Wood & MDF Board & Ceramic Sink |
| Shape | Rectangular |
| Style | Modern |
| Finish | Painted Finish |
| Mounting Type | Freestanding |
| Number of Sinks | Single Sink |
| Sink Type | Undermount; Drop-In |
| Sink Location | Left |
| Faucet Mount | 8"(not included) |
| Vanity Top Edge Type | Flat |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Drawers | 3 |
| Capacity | 250lbs |
| Hardware Included | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Certificate | CARB P2 |
| Top Weight | 36lbs |
| Top Depth | 6.82inch |

Reviews
Verified customer reviews are not published for this product yet. We only show real feedback when it exists, so the review section stays quiet instead of faking social proof.
30-Day Money Back Guarantee
Not satisfied? You can request a return within 30 days of delivery.
Estimated Delivery
Orders usually process in 1-3 business days, then arrive in 7-21 business days with tracking.
Need Help Before Ordering?
Visit the Contact page for support by email or WhatsApp.