
U Can 95.5 W Wall Unit Entertainment Center With Bookshelves For TVs Up To 80, Modern TV...
Specification Product Information Item Code:SJ000153AAN Product Type :Combo Item Product Name:U-Can 95.5" W Wall Unit Entertainment Center with Bookshelves for TVs up to 80", Modern TV Stand Media Console with electri...
This option is currently out of stock.
Accepted Payments
Delivery
Tracked international delivery
Returns
30-day return window
Payment
PayPal, Visa, Mastercard
Support
Email and WhatsApp help
Product Details
Specification
Product Information
Item Code:SJ000153AAN
Product Type :Combo Item
Product Name:U-Can 95.5" W Wall Unit Entertainment Center with Bookshelves for TVs up to 80", Modern TV Stand Media Console with electric fireplace Cabinets, and Adjustable Shelves for Living Room
Main Color:Navy Blue
Main Material:Particle Board+MDF
TV or Entertainment Furniture:70-79 inches
Product Dimensions
Assembled Length (in.):95.50
Assembled Width (in.):15.70
Assembled Height (in.):78.70
Product Weight (lbs.):220.26
Package Size Outer Package Images
Sub-item 1: N724P369641NPackage Quantity: 142.91 * 18.11 * 8.27 in. 36.93 lbs.
Sub-item 2: N724P369640NPackage Quantity: 155.12 * 18.5 * 8.66 in. 109.79 lbs.
Sub-item 3: N724P369639NPackage Quantity: 161.02 * 14.17 * 10.24 in. 113.54 lbs.
Product Features
- Dimensions: 95.5" wide x 15.7" deep x 78.7" high, it can accommodate televisions up to 80 inches in size, offering a grand visual presence.
- Multi-Functional Display Shelves:Featuring 3 shelves at the top, which are ideal for placing decorative items, small plants, or other personal belongings that add a touch of personality to your living room. On either side of the center, offering a total of six additional display shelves. These shelves are equally perfect for books, knick-knacks, or anything you want to display.
- Storage and Organization: It is equipped with a TV cabinet that includes two storage cabinets and six open display shelves. The storage cabinets come with adjustable shelves, allowing you to customize the interior according to your specific needs.
- 10 wire management holes: These holes provide an easy solution for managing cables and wires, ensuring your living room stays tidy and free from cable clutter. Whether you’re setting up a sound system, connecting a gaming console, or organizing other electronic devices, the wire management system makes it easier to keep everything neat and organized.
- High-quality Material: The entire piece is crafted from high-quality MDF, metal handles and tempered glass doors, ensuring that the TV cabinet remains sturdy and resistant to wear and tear over time.
- This product comes with anti-tip device for added safety and easy to assemble. All parts and instructions are included in the package. With labeled parts and illustrated instructions, it is easy and quick to assemble it!
- Electric fireplace to manipulate the flickering flame effect, heat output, and timer.
Descriptions
This entertainment center has it all. It features plenty of storage space, a spot for your 80" flat-screen, and an LED electric fireplace insert that keeps your living room cozy during cooler months. The console and the media storage area are both crafted from solid wood with a two-tone finish that brings a modern farmhouse vibe to your home. Two glass-paneled lower cabinets and multiple shelves are present to hold DVDs, books, decor, and various electronics. Plus, cable-management cutouts help eliminate clutter. And manipulate the flickering flame effect, heat output, and timer. There's also a wall anchor to provide additional stability.
Weights & Dimensions
| Overall Product Size | 95.5’’ W x 15.7'' D x 78.7'' H |
| Tabletop Thickness | 0.7'' |
| Handle Length | 5.9'' |
| Top Capacity | 220 lbs |
| Cabinet Capacity | 65 lbs |
| Each Shelf Capacity | 15 lbs |
| Electric fireplace Size | 39.4’’ W x 12.79'' D x 4.72'' H |
Specifications
| Pieces Included | 1 Entertainment Center TV stand |
| Maximum TV Screen Size Accommodated | 80" |
| Product Material | MDF+Tempered Glass |
| Handle Material | Metal |
| Cabinets Included | NO |
| Electric fireplace Included | Yes |
| Shelves Included | Yes |
| Number of Shelves | 18 |
| Cable Management | Yes |
| Is it dried wood? | Yes |
| Main Wood Joinery Method | Basic Butt; Cam Bolt |
| Assembly Required | Yes |
| Suggested Number of People for Assembly/Install | 2-3 |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Supplier Intended and Approved Use | Residential Use |
| Country of Origin | China |
Electric fireplace
| Automatic room temperature control | 62F - 82F |
| Adjustable Flame Brightness | 12 |
| Light intensity adjustment | 5-speed dimming L5-L1 |
| Several levels of heating | 3 |
| Crystal stone Included | Yes |
Cares & Notices
| Tips 1 | To protect finish; do not apply abrasives or household cleaners, dust with soft dry cloth. |
| Tips 2 | Always use coasters, pads cloth or felt to protect furniture surface. And wipe up spills immediately. |
| Tips 3 | There will be chromatic aberration caused by light difference, thanks for your understanding. |
| Tips 4 | If there is any damage, missing parts, defect with the item you received, just don't worry. You can reach us for support. |
| Tips 5 | Hand measurement will have discrepancy of about 2-3CM. |

Reviews
Verified customer reviews are not published for this product yet. We only show real feedback when it exists, so the review section stays quiet instead of faking social proof.
30-Day Money Back Guarantee
Not satisfied? You can request a return within 30 days of delivery.
Estimated Delivery
Orders usually process in 1-3 business days, then arrive in 7-21 business days with tracking.
Need Help Before Ordering?
Visit the Contact page for support by email or WhatsApp.